Rzeczy, które sprawią, że Twój dom będzie bardziej hygge

W poprzednim wpisie dałam Wam kilka wskazówek, jak przygotować hygge wieczór. Dziś przyszedł czas na zajęcia się Waszymi domami.

Bez względu na to, jak aktywny tryb życia prowadzimy, dom jest miejscem, do którego ciągle wracamy. Jedni spędzają w nim więcej czasu, inni mniej – zawsze jednak stanowi on swego rodzaju bezpieczną przytań. A przynajmniej powinien. Jak więc uczynić go hygge, tak aby powrót do niego był jeszcze przyjemniejszy?

Hyggekrog

Przede wszystkim warto zadbać o wygospodarowanie choć niewielkiej przestrzeni na hyggekrog, co w wolnym tłumaczeniu oznacza miły kącik. To takie miejsce w salonie, w którym najchętniej siedzielibyście opatuleni w koc, z kubkiem gorącej herbaty i książką. Idealnym do tego miejscem jest szeroki parapet – w naszym kraju niestety mało kto ma takowy w swoim mieszkaniu. Przebywanie w małej, przytulnej przestrzeni daje nam poczucie bezpieczeństwa i sprzyja odpoczynkowi.

kominek
Źródło: https://unsplash.com/search/fireplace?photo=mPXdLgrHOmc

Ogień

Mówi się, że nie ma dymu bez ognia  – Duńczycy stworzyli własną (musicie przyznać, że znacznie bardziej pozytywną) wersję tych słów, mianowicie: nie ma hygge bez ognia. Jeśli chcecie, aby w Waszym domu było bardziej hygge, rozpalcie w kominku (jeśli jesteście szczęściarzami, którzy go posiadają) lub po prostu rozpalcie dużo świec.

Ceramika

Niejednokrotnie w moich wpisach wspominałam o gorących napojach. Podawane w ceramicznych wazonach, dzbankach, kubkach i filiżankach momentalnie nadadzą Waszemu mieszkaniu hygge klimatu!

ceramika
Żródło: https://www.pexels.com/photo/beverage-breakfast-ceramic-cup-245513/

Drewno

Wszystko co drewniane nada Waszemu mieszkaniu pierwiastka hygge. Po latach zachwytu nad plastikiem powoli wracamy do drewnianych zabawek czy dekoracji wnętrz. Z sentymentem wspominamy dzieciństwo, tęskniąc za delikatnym skrzypieniem drewnianej podłogi, zapachem drewnianych mebli czy elegancją drewnianych ram luster…

Natura

Samo drewno jednak nie wystarczy – Duńczycy najchętniej przynieśliby do domu cały las! Każdy najmniejszy skrawek natury przybliża nas do hygge: liście, gałązki, rośliny w doniczkach – ale też orzeczy, owoce czy… futra i skóry zwierząt.

natura
Źródło: https://www.pexels.com/photo/green-leaf-plant-with-fruit-203577/

Książki

Książki, książki i jeszcze raz książki. Wam akurat chyba nie muszę tego tłumaczyć? ; )

koc
Źródło: https://www.pexels.com/photo/grey-and-white-floral-bed-comforter-129062/

Koce i poduszki

Im więcej, tym lepiej. Alergicy być może nie będą tym faktem zachwyceni, ale mało jest rzeczy, która tak dobrze wpisują się w zasady tej duńskiej sztuki szczęścia jak właśnie koce i poduszki. Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie było hygge, są one niezbędne – zwłaszcza zimą. Okrywami się nimi przecież nie tylko ze względu na chłód, ale także dlatego, że… to bardzo miłe ; ) A wszystko, co miłe, jest hygge!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s